Kronika trampingu v Jizerských horách

Kronika trampingu v Jizerských horách, 19342024

(zdroj: kronikatrampingu.cz)

V září 2024 vyjde druhé rozšířené vydání publikace, která mapuje trampské hnutí na Liberecku, Jablonecku, Tanvaldsku, Železnobrodsku, Frýdlantsku, Hrádecku a Podještědí.

Oproti prvnímu vydání, jenž mělo rozsah 248 stran, se nyní kniha rozroste na 344 stran.

Pavel “Déčko” Vinklát se rozhodl vydat knihu znovu především proto, že první vydání Kroniky z roku 2004 bylo velmi brzy rozebráno a během uplynulých 20 let je o knihu trvalý zájem, a to často i v jiných místech republiky.

Déčko osobne tu: https://www.facebook.com/reel/2406174302912124

Nová publikace, která vychází u příležitosti 90 let jizerskohorského trampingu, je rozšířena o trampské osady, které se do prvního vydání nedostaly a o nové osady a kempy, které vznikly v období let 2000–2024.

Profily jednotlivých osad a samotářů doplňují konkrétní příhody a zážitky z vandrů, potlachů, sleziny…, záznamy z osadních kronik a cancáků. Bohatý obrazový materiál tvoří fotografie, domovenky, kresby, vlajky, osadní zvadla a pf.

Kronika trampingu v Jizerských horách se tak může stát poutavým čtením pro víc jak čtyři generace jizerskohorských trampů, kteří vyznávají společné hodnoty, jako je svoboda, kamarádství, láska a úcta k přírodě.

Publikace bude pokřtěna v sobotu 28. září na festivalu Jizerská nota v Hejnicích (www.jizerskanota.cz).

Vázaná barevná publikace, křídový papír, formát 16 x 23,7 cm, 344 stran.

Cena knihy: 540 Kč

Knihu je si možné predobjednať na stránke “Kronika trampingu“. Na stránke nájdeš aj informácie o pripravenej výstave “Svoboda, romantika, kamarádství – 90 let trampingu v Jizerských horách“, ktorá bude prístupná Severočeskom muzeu v Liberci 17. 10. 2024 – 02. 02. 2025.

Pavel D. Vinklát, publicista a časopisecký redaktor

*27. 11. 1959 Mgr. Pavel Vinklát (Bílý Potok dříve Liberec) – Déčko (T. O. Jitro – Jizerská trampská osada, 1979; poté T. O. Z lesů, 1987)

V dětství žil v Jablonci nad Nisou a od pěti let bydlel v Liberci na Králově Háji, dnes žije v Bílém Potoce pod Smrkem. Od roku 1971 se věnoval závodně a později i trenérsky sportovní gymnastice, rekreačně se zabývá lyžováním, horolezectvím, vodáctvím a má rád volný pobyt v horské přírodě. Absolvoval Fakultu tělesné výchovy a sportu UK v Praze, v letech 1984-1989 učil na SPŠ textilní v Liberci a následné čtyři roky byl dramaturgem libereckého Experimentálního studia.

V roce 1995 spoluzaložil a vydával vlastivědný časopis Jizerské a Lužické hory a do roku 2000 byl jeho šéfredaktorem. Od roku 2002 je redaktorem měsíčníku Krkonoše – Jizerské hory. Od roku 1997 se jako redaktor věnuje také knižní tvorbě, nejdříve v Nakladatelství 555 a po roce 2001 s manželkou Květou v nakladatelství Knihy 555. Je autorem či spoluautorem několika publikací, současně se zabývá vlastivědnou a přírodovědnou publicistikou, píše poezii, fotografuje a skládá písně.

V roce 1981 spoluzaložil a dosud je dramaturgem trampského a folkového festivalu Jizerská nota v Hejnicích.

– kytarista a zpěvák trampské kapely Jitro (Praha), kterou založil spolu s Káčou – Jarmilou Kaštanovou, později Vinklátovou) a Větrno Liberec;
– spoluzakladatel a dramaturg trampského festivalu Jizerská nota v Hejnicích – 1981;
– spoluzakladatel a předseda původně občanského sdružení (1999) nyní zapsaného spolku (2017) Jizerské aktivity;

Je autorem či spoluautorem knih: Krajiny Jizerských hor, Raspenava, město na Smědé, Jizerskohorské přehrady a katastrofa na Bílé Desné, Kronika trampingu v Jizerských horách, (1994 – I. vydání, II. vydání 2004, III. vydání 2024), 150 let hospodářské komory v Liberci, 1851- 2001; z ediční řady Album starých pohlednic je spoluautorem knih o oblastech: Západočeské lázně, Olomoucko, Jeseníky, Křivoklátsko a Český kras, Krušné hory, Orlické hory; Frýdlantsko (spolu s M. Nevrlým, 2009);

– básník – sbírka Vesmír ve sklenici Medu (50 číslovaných výtisků; ilustrace Milan Janáček, vydal Josef Vinklát a Milan Janáček, 2006), textař (píseň Kam chce zapadat slunce); Notes – Jizerská nota 1981-2021 – 40 let Hejnice (fotografie Roman Čejka, Karel Čtveráček, Martin Novák – Havran, Milan Plch – Belmondo, P. Vinklát, Aleš Zemánek; grafická úprava a obálka Petr Bíma; vydal z. s. Jizerské aktivity, Liberec, 2021)

další osadníci T. O. Jitro: Lumír Kučera – Luk, Jana Vinklátová – Muty, Jan Bek; další osadníci T. O. Z lesů: Zuzka Peukerová – Agnes, Petr Peuker – Trhánek, Jiří Šafařík – Xandy (Kšandy), Jiří Valeš – Willy a Radim Lešák – Harry;

(zdroj: Petr “Vokoun” Náhlík)